Hoppa till sidans innehåll

2009


2009-08-23
Stockholm Triathlon - SM Olympisk
Damer 35-39 (1500m/40km/10km)
1. Madeleine Johansson ? 2:33:13 (30:02/1:08:58/49:37)
2. Sara Giselsson KSS 2:36:26 (30:09/1:10:53/50:29)


 

2009-08-16
Åhus triathlon
Herrar Senior (750m/20km/5km)
1. Kristian Hallsten Triathlon Syd 1:01:20 (13:39/29:36/18:05)
3. Gonzalo Suardiaz KSS 1:14:57 (15:31/39:16/20:10)
Herrar 35-39 (750m/20km/5km)
1. Thomas Lundberg KSS 1:09:14 (12:08/33:51/23:15)
7. Fredrik Nilsson KSS 1:23:24 (15:36/36:48/31:00)
Herrar 45-49 (750m/20km/5km)
1. Mikael Bergqvist 338 Småland 1:11:05 (16:26/33:57/20:42)
3. Klas Wallström KSS 1:15:24 (18:47/36:04/20:33)
Damer Senior (750m/20km/5km)
1. Louise Nilsson Heleneholms IF 1:11:09 (--/50:25/20:44)
3. Annika Hallsten KSS 1:21:36 (13:57/41:11/26:28)
Damer 35-39 (750m/20km/5km)
1. Sara Giselsson KSS 1:16:28 (15:29/37:23/23:36)




2009-08-09
Norseman xtreme triathlon
Herrar 35-39 (3800m/180km/42,2km)
1. Tom Remman Team Craft/Holmestrand Tri, NOR 11:19:48 (51:22/5:55:15/4:31:05)
12. Pär Fransson KSS 14:24:58 (1:21:14/7:38:31/5:22:06)




2009-08-01
Kalmar Triathlon - SM Långdistans
Herrar Seniorer (3860m/180km/42,2km)
1. Clas Björling Dalregementets IF 8:26:24 (1:01:13/4:34:02/2:47:40)
8. Christian Malmström KSS 9:15:50 (1:06:26/4:59:55/3:06:30)
44. Per Johansson KSS 10:44:05 (1:24:37/5:15:40/3:59:47)
65. Fredrik Åkesson KSS 12:49:19 (1:43:10/6:21:26/4:18:28)
Herrar 35-39 (3860m/180km/42,2km)
1. Kristian Hallsten Triathlon Syd 8:44:06 (1:06:11/4:31:48/3:03:17)
28. Thomas Lundberg KSS 11:21:48 (55:21/5:02:36/5:18:37)
Damer Seniorer (3860m/180km/42,2km)
1. Eva Nyström FK Herkules Triathlon 9:09:17 (1:03:20/4:49:21/3:14:12)
8. Angelica Agerteg KSS 11:43:09 (1:26:59/5:45:18/4:25:24)
Damer 35-39 (3860m/180km/42,2km)
1. Christine Wageborn Triathlon Väst 10:49:42 (1:14:48/5:14:47/4:13:33)
8. Sara Giselsson KSS 13:40:40 (1:22:31/6:12:01/5:57:19)




2009-07-31
Kalmar Sprint triathlon
Herrar Seniorer (750m/20km/5km)
1. Björn Andersson Team Racerdepån 53:18 (8:54/24:51/17:41)
17. Gonzalo Suardiaz KSS 1:07:51 (12:51/32:27/19:26)
Herrar 35-39 (750m/20km/5km)
1. Patrik Björkqvist Triathlon Väst 59:08 (12:16/28:29/16:12)
6. Per Dahlgren KSS 1:04:03 (12:51/28:38/20:17)
14. Fredrik Nilsson KSS 1:14:26 (11:13/31:16/28:29)
Herrar 45-49 (750m/20km/5km)
1. Pål Török Stockholm City Triathlon 1:02:46 (10:55/28:46/20:45)
7. Klas Wallström KSS 1:09:44 (14:10/31:50/21:12)
Herrar Motion (300m/20km/5km)
1. Daniel Johansson TietoEnator 52:17 (6:39/26:58/16:41)
34. Lars Holmberg KSS 1:02:29 (6:59/32:14/20:28)
Damer 35-39 (750m/20km/5km)
1. Lotta Bertilsson Stockholm City Triathlon 1:12:57 (15:00/31:22/23:38)
2. Annika Hallsten KSS 1:13:13 (11:43/33:54/24:46)
Damer 40-44 (750m/20km/5km)
1. Annette Lunde Triathlon Väst 1:12:44 (14:29/33:01/22:16)
5. Kristina Lundberg KSS 1:28:43 (13:50/40:28/31:00)




2009-07-19
Hallsta Triathlon - SM-Sprint
Damer 35-39 (750m/20km/5km)
1. Karin Uhlin Stockholmpolisens IF 1:13:55 (15:01/35:58/21:28)
3. Annika Hallsten KSS 1:23:06 (13:56/40:39/27:03)




2009-07-12
Sövde Triathlon
Herr Seniorer (1900m/90km/21km)
1. Kristian Hallsten Triathlon Syd 4:14:16 (31:34/2:18:13/1:22:57)
3. Christian Malmström KSS 4:22:13 (32:37/2:26:31/1:21:19)
18. Pär Fransson KSS 4:49:13 (38:23/2:39:26/1:29:56)
19. Per Johansson KSS 4:56:24 (39:34/2:32:47/1:41:38)
27. Fredrik Åkesson KSS 5:41:03 (45:47/3:02:08/1:47:26)
Herrar 35-39 (1900m/90km/21km)
1. Mikael Turesson Målilla-Mörlunda SK 4:50:24 (41:41/2:26:20/1:38:31)
  Fredrik Nilsson KSS DNF (32:34/2:53:13/-)
Herrar Motion (1900m/90km/21km)
1. Philip Anterup Charlottenlund 4:34:23 (32:29/2:26:25/1:33:21)
30. Lars Holmberg KSS 5:45:25 (45:16/3:03:51/1:53:23)
Dam Seniorer (1900m/90km/21km)
1. Therese Omme Heleneholm 4:37:31 (30:49/2:35:15/1:29:47)
5. Angelica Agerteg KSS 5:24:23 (42:46/2:46:31/1:49:53)




2009-07-04
Örserum Triathlon
Herrar Senior (1500m/40km/10km)
1. Jonas Djurback Dalregementets IF 1:59:02 (19:45/1:02:05/35:22)
10. Christian Malmström KSS 2:13:05 (27:09/1:07:58/35:37)
27. Pär Fransson KSS 2:25:25 (31:17/1:13:45/38:54)
31. Per Johansson KSS 2:29:03 (31:11/1:11:28/44:00)




2009-06-07
Göteborg Triathlon
Herrar Senior (1500m/40km/10km)
1. Johan Lundin Triathlon Väst 1:58:57 (21:03/59:21/37:25)
14. Christian Malmström KSS 2:11:24 (26:23/1:05:10/38:03)
Damer 35-39 (1500m/40km/10km)
1. Oriana Pfister Kristianstads Triathlon 2:42:10 (33:59/1:16:45/49:03)
2. Sara Giselsson KSS 2:49:04 (30:55/1:18:24/57:06)


tri_logo_small

Uppdaterad: 08 JUN 2016 06:59 Skribent: PeGe Nilsson
 
Follow us on Twitter


KSS Triathlon sponsras av:

kilowatt

malvacom


Kontaktperson

Verksamhetsansvarig
Johan Nohave
This is a mailto link


Information in English
 

 
 

Postadress:
Karlskrona SS - Triathlon
Nya Skeppsbrogatan 7-9
37133 Karlskrona

Besöksadress:
Nya Skeppsbrogatan 7-9
37133 Karlskrona

Kontakt:
Tel: 045580334, 912
E-post: This is a mailto link

Se all info