Hoppa till sidans innehåll

2010


2010-??-??
Ironman Florida
Herrar 40-44 (3860m/180km/42,2km)
1. Fredrik Hallsten KSS 9:18:02 (1:05:30/4:57:40/3:06:36)
  (kvalat till ironman Hawaii 2011)




2010-09-05
KSK´s "prova på"-tävling
Sprint (750m/20km/5km)
1. Fredrik Hallsten KSS 1.05.36  
6. Lars Holmberg KSS 1.13.31  
10. Annika Hallsten KSS 1.17.14  
12. Fredrik Nilsson KSS 1.17.49  
Mini (350m/10km/2,5km)
1. Lukas Mårtensson Karlshamns Simklubb 42.19  
5. Peter Kalanis KSS 50.58  




2010-08-29
AXA Stockholm Triathlon
Damer Senior (1500m/40km/10km)
1. Elisabet Hökerberg KSS 2:15:46 (27:49/1:07:10/38:11
Damer Motion (1500m/40km/10km)
1. Emma Solander   2:28:57 (27:28/1:11:59/45:13)
13. Helen Magnusson KSS 2:41:02 (31:32/1:17:19/47:04)
20. Jenny Bolander KSS 2:46:49 (34:02/1:16:35/51:01)




2010-08-22
Göteborg Triathlon - Försvarsmaktsmästerskap
Damer Senior (1500m/40km/10km)
1. Elisabet Hökerberg KSS/F 17 2:19:35 (29:49/1:06:27/42:34)
Herrar 45-49 (1500m/40km/10km)
1. Zoltán Fazakas Kristianstads Triathlon Klubb 2:22:59 (31:10/1:07:04/43:21)
6. Klas Wallström KSS 2:30:30 (32:45/1:12:57/43:19)




2010-08-14
Vätter Challenge
Damer senior (750m/20km/5km)
1. Åsa Annerstedt Dalregementets IF 1:08:15 (12:08/36:59/19:09)
7. Elisabet Hökerberg KSS 1:17:27 (15:37/42:36/19:14)




2010-08-08
Åhus Triathlon
Herrar 35-39 (750m/20km/5km)
1. Linus Pråme Klubb Sisu 1:06:29 (14:38/31:40/20:11)
3. Thomas Lundberg KSS 1:09:51 (12:19/34:37/22:55)
6. Fredrik Nilsson KSS 1:17:28 (15:51/35:32/26:05)
Damer 40-44 (750m/20km/5km)
1. Sara Giselsson KSS 1:18:05 (16:33/37:45/23:47)




2010-08-07
Bilia Hallsta Triathlon - SM Sprint
Damer Senior (750m+T1/20km/5km)
1. Lovisa Hjalmarsson Säters IF Triathlon 1:05:29 (12:13/33:22/19:09)
8. Elisabet Hökerberg KSS 1:11:26 (16:12/34:50/19:38)




2010-07-31
Kalmar Triathlon - SM Långdistans
Damer 40-44 (3860m/180km/42,2km)
1. Marie Johansson Kalmar Running Club 11:51:04 (1:25:46/5:59:14/4:19:03)
2. Sara Giselsson KSS 12:28:54 (1:25:24/6:04:00/4:49:53)
Damer senior (3860m/180km/42,2km)
1. Helene Malmkvist Stockholm City Triathlon 9:49:37 (1:10:28/4:54:45/3:37:47)
7. Karin Edvinsson KSS 10:44:59 (1:04:39/5:28:43/4:06:29)
Herrar 35-39 (3860m/180km/42,2km)
1. Lars Rosencrantz Triathlon Väst 9:29:23 (54:50/4:49:33/3:40:31)
10. Pär Fransson KSS 10:02:38 (1:14:44/5:07:13/3:37:04)
19. Per Dahlgren KSS 10:57:17 (1:17:08/5:21:21/4:11:22)
  Fredrik Nilsson KSS DNF (1:01:01/6:05:41/)
Herrar motion (3860m/180km/42,2km)
1. Marcus Larsson Gotlands IdrottsCenter 9:04:53 (1:01:10/4:45:28/3:13:00)
200. Lars Holmberg KSS 13:49:40 (1:24:55/6:27:42/5:43:24)
Herrar senior (3860m/180km/42,2km)
1. David Näsvik Stockholmspolisens IF 8:35:19 (56:47/4:32:45/3:03:10)
5. Christian Malmström KSS 8:58:16 (1:04:37/4:49:27/3:00:49)
80. Johan Petersson KSS 11:59:07 (1:10:57/6:12:02/4:29:03)




2010-07-30
Kalmar Sprint & Minitriathlon
Damer 35-39 (750m/20km/5km)
1. Anna Melinder Väsby SS Triathlon 1:07:38 (11:52/31:11/21:06)
2. Jenny Bolander KSS 1:22:16 (14:33/36:30/27:44)
Damer 40-44 (750m/20km/5km)
1. Annika Hallsten KSS 1:12:54 (10:42/34:03/24:56)
2. Helen Magnusson KSS 1:17:30 (14:21/35:50/23:38)
Herrar 35-39 (750m/20km/5km)
1. Jonas Lindkvist FK Herkules Triathlon 1:02:09 (10:39/28:52/20:26)
16. Andreas Kjellsson KSS 1:27:39 (13:59/34:41/35:05)
Herrar 40-44 (750m/20km/5km)
1. Joakim Axelsson Halmstad Triathleterna 58:34 (9:07/29:24/17:54)
3. Fredrik Hallsten KSS 1:05:06 (12:37/30:03/20:09)
Herrar 45-49 (750m/20km/5km)
1. James Brown Triathlon Väst 59:06 (9:49/28:42/18:27)
5. Klas Wallström KSS 1:05:43 (13:28/30:30/19:28)




2010-07-17
Halmstadtri
Damer Senior (400m/20km/5km)
1. Åsa Annerstedt Dalregementets IF 57:45 (6:07/-/-)
3. Elisabet Hökerberg KSS 58:10 (7:34/30:51/19:45)




2010-07-11
Sövdetriathlon
Herrar 45-49 (1900m/90km/21km)
1. Mikael Bergqvist 338 Småland 5:03:37 (32:39/2:32:04/1:56:18)
2. Klas Wallström KSS 5:09:06 (33:48/2:47:14/1:45:03)
Herrar Motion (1900m/90km/21km)
1. Oscar Hellström   4:32:13 (34:00/2:23:52/1:31:43)
14. Per Dahlgren KSS 5:10:30 (32:26/2:37:49/1:56:53)
Herrar Senior (1900m/90km/21km)
1. Kristian Hallsten Triathlon Syd 4:06:56 (28:10/2:15:27/1:21:38)
2. Christian Malmström KSS 4:23:57 (27:09/2:25:46/1:29:17)
21. Johan Petersson KSS 5:28:45 (31:01/2:50:48/2:03:07)




2010-07-10
Örserum Triathlon - SM Olympisk
Flickor -11 (100m/5km/1km)
1. Alma Johansson Alingsås IF 25:14 (2:44/14:56/5:07)
2. Elsa Hallsten KSS 25:37 (2:40/15:22/5:19)
Damer 40-44 (1500m/40km/10km)
1. Madeleine Johansson Alingsås IF 2:58:55 (38:17/1:21:19/57:16)
2. Annika Hallsten KSS 3:01:46 (29:09/1:28:03/1:01:53)
Damer Senior (1500m/40km/10km)
1. Lovisa Hjalmarsson Säters IF Triathlon 2:21:24 (23:53/1:12:10/44:02)
7. Elisabet Hökerberg KSS 2:37:13 (32:07/1:14:57/48:57)
Herrar 35-39 (1500m/40km/10km)
1. Fredrik Haglund Västerås Simsällskap 2:08:14 (22:28/1:04:01/40:00)
  Andreas Kjellsson KSS DNF (38:05/1:31:01/-)
Herrar 40-44 (1500m/40km/10km)
1. Carl Brümmer Triathlon Väst 2:09:52 (25:31/1:04:47/38:13)
12. Fredrik Hallsten KSS 2:32:32 (35:01/1:11:52/44:12)




2010-07-04
Säter Triathlon
Damer Senior (1500m/40km/10km)
1. Åsa Annerstedt Dalregementets IF 2:20:56 (21:58/1:13:25/44:22)
4. Elisabet Hökerberg KSS 2:24:09 (28:10/1:07:52/46:52)




2010-??-??
Ironman Nice
All (3860m/180km/42,2km)
100. Pär Fransson KSS 10:07:50 (1:14:38/5:25:44/3:19:50)
1144. Per Johansson KSS 12:26:16 (1:23:47/6:15:25/4:35:52)
1259. Thomas Lundberg KSS 12:36:26 (54:50/5:49:40/5:33:40)




tri_logo_small

Uppdaterad: 08 JUN 2016 07:04 Skribent: PeGe Nilsson
 
Follow us on Twitter


KSS Triathlon sponsras av:

kilowatt

malvacom


Kontaktperson

Verksamhetsansvarig
Johan Nohave
This is a mailto link


Information in English
 

 
 

Postadress:
Karlskrona SS - Triathlon
Nya Skeppsbrogatan 7-9
37133 Karlskrona

Besöksadress:
Nya Skeppsbrogatan 7-9
37133 Karlskrona

Kontakt:
Tel: 045580334, 912
E-post: This is a mailto link

Se all info